Maison

Füvesítés és Gyepszőnyeg fektetés

A szép kert meghatározó eleme a füves terület. Amellett, hogy díszítő funkciót tölt be, legalább annyi szerepe van a napi használat terén. Sétálunk rajta, mozgunk, sportolunk, szabad időn nagy részét tölthetjük itt, akár egy kellemes grillezés közben.

A füvesítés elviekben nagyon egyszerű munka, sőt egyáltalán nem bonyolult, de a gyakorlatban sok időt emészt fel és az egymásra épülő folyamatok szigorú betartása elkerülhetetlen a megfelelő eredmény elérése érdekében. Gyepünket telepíthetjük kézi fűmag szórással, vagy a hamarabb szemmel látható eredmény miatt gyepszőnyeg fektetéssel. Mind a kettő metódusnak megvan az előnye és hátránya. Oldalunkon segítségek próbálunk nyújtani, hogy melyik választás lehet a megfelelőbb kertjének.

 

Mikor füvesítsünk?

Fűmagos telepítés esetén kora tavasszal március-április időszak, ősszel augusztus vége utáni időszak a legalkalmasabb.  Érdemes figyelni az időjárás előrejelzést, hogy nem mutat-e nagy esőzéseket, fagyponti hőmérsékletet, mert ilyen esetben nem célszerű elvégezni a füvesítési munkát. Lejtősebb területeken nem sok értelme van a kézi fűmag vetésnek, mert a csapadék nagyban átrendezheti az addig kialakított területeket. Öntözőrendszer megléte esetén kicsit nagyobb a mozgás terünk, mivel automatizálni lehet a naponta szükséges 3-5 alkalommal történő pár perces öntözést.

Érdemes korán, akár tavasz végén elkezdeni a füvesítés előkészületi munkákat: öntőrendszer építés, gyomirtás, szegélyezés, régi gyepszőnyeg eltávolítása, termőtalaj terítés, hengerezés, talajjavítás, hogy nyár végén még kellő időben elszórhassuk a fűmagokat. Így lesz idejük télig erősödni, illetve ezen időszak után a újonnan keletkező gyomok is kevésbe növekednek.

 

Előkészületek

Első lépésünk, hogy a füvesítendő területet megszabadítjuk a gyomoktól, vagy esetleges régi gyeprétegtől. A gyomirtás érdemes 10° feletti időben végezni, hogy a hatóanyagok a legjobb hatást érjék el. Frissen levágott, éppen fű-kaszált, vizes gyomokat nem permetezünk. A permetlé a levelekre kerülve felszívódik és úgy jut a gyomokba. A gyomirtás után 2-3 hetet várnunk kell a munkákkal. A kiirtott gyomokat és a meglévő gyepet a felső talajréteggel együtt teljesen le kell szednünk, nem szabad bent hagyni, visszaforgatni.

Amennyiben talajunkban füvet károsító lárvák, férgek fészkelne, úgy mindenképpen érdemes a talajt a megfelelő szerrel fertőtleníteni.

 

Fűmagvetés

Az eltávolított gazos rossz minőségű felső réteg helyét feltöltjük tápanyagban gazdag, közepesen kötött termőtalajjal legalább 5-7 cm vastagon, amelyet szintezünk és hengerelünk. A hengerelés érdemes több irányból végezni. A talaj porhanyós legyen, a nagyobb rögöket gereblyézzük, vagy távolítsuk el. A talaj ne legyen túl vizes a magvetés előtt.

Próbáljunk megfelelő minőségű és rendeltetésű fűmagot választani, az olcsóbb nem biztos, hogy olcsóbb lesz a végén. Mindig ellenőrizzük a megfelelő mennyeiség vetési útmutatóját, picit lehet többet számolni. A vetést jól elosztva végezzük, hogy elkerüljük a sivatagos kopár és a túl sűrűn szórt végeredményt. Egyik sem jó az egészséges gyepnek.

A tökéletes cél eléréséhez használjunk indító trágyát, amelyben a nitrogén kevésbé van jelen. A fűmagokat 0.5 – 1 cm mélyen ágyazzuk. A fűvetés végeztével hengerezés szükséges újból.

A kész területet öntöznünk kell, figyeljünk oda a nagy vízsugár és túlöntözés elkerülésére.  A következő dolgokra figyeljünk:

  • Ne száradjon ki a füvesített terület
  • Csak permetező, kis porlasztású eszközzel locsolunk
  • Gyakran, de kis mennyiségű vizet juttassunk a területre
  • Jól állítsuk be az öntözési rendszer időzítőjét, amennyiben rendelkezünk vele
  • Nyáron gyakrabban kell locsolni
  • Ne álljon tócsákban a víz, mert nem engedi szellőzni a magokat
  • Ne járkáljunk a területen, ne húzzuk át rajta a slagot

 

Gyepszőnyegezés

A megfelelő előkészítést itt sem spórolhatjuk meg.  Mindig csak a megfelelő mennyiségű gyepszőnyeg mennyiséget hozassuk, mert főleg a napon állt tekercsek besárgulhatnak. A felhasználás napján is érdemes árnyékos helyen tartani a gurigákat. Sárba nem fektetünk gyepszőnyeget.

Legalább 2 hétig nem végezzünk intenzív mozgást a gyepszőnyegen, mert a legyökeresedés még nem zajlik le addig megfelelőn. Ez az idő több hét is lehet, erősen függ a talajtól és a gyepszőnyeg fajtájától. Érdemes megkérdezni a buktatókat ahol vásárolunk.

A terítés előtt, amennyiben lehetőség van rá gondolkozunk a vakondháló előzetes lefektetésén, mert számos későbbi probléma és költség kiküszöbölhető vele. Igazán hatásos megoldás nem is nagyon létezik a vakondok ellen, ráadásul védett állatokról van szó.

A gyepszőnyeget szintén locsolni kell a lefektetés után, de az elején a gyökeredési fázisban nem kell sokat öntözni, mert csak sarat képzünk a gyepszőnyeg alatt. Az idő elteltével egyre mélyebben is öntözhetjük a talajt. Öntözni reggeltől késő délutánig ajánlott, utána már elősegítjük a gombás fertőzések kialakulását.

 

Szolgáltatásainkat az alábbi területen vehetik igénybe
Tahitótfalu, Leányfalu, Dunabogdány, Visegrád, Kisoroszi, Szigetmonostor, Surány, Pócsmegyer, Szentendrei sziget, Szentendre, Budakalász, Pomáz, Dömös, Dunakanyar
Elhivatottság

Szeretjük amit csinálunk és ez áthatja minden egyes szolgáltatásunkat

Minőség

Törekszünk a magas minőségre a szolgáltatásainkkal és az általunk használt gépek és eszközök terén is

Rugalmasság

Változatos és rugalmas kerti megoldásainkkal próbáljuk a legjobbat érni az Ügyfeleink legnagyobb megelégedésére

Szolgáltatásaink és erősségeink

Kertkarbantartás és Kertépítés

Sövénykarbantartás és védelem

Füvesítés

Tápanyag utánpótlás

Sziklakert építés és Kavicságy készítés

Fa és Virágültetés

Fakivágás

Zöldhulladék szállítás

Ágdarálás

Terület tisztítás és Gyomirtózás

Partnerek